Podzimní projekt „ P l z e ň – m o j e m ě s t o “ realizovaný předškoláky v Srdíčkové třídě
V prvním pololetí školního roku 2015/2016 se děti ze Srdíčkové třídy vydaly na cestu poznávání vlastního města a všeho, co takové město znamená, jaké možnosti nabízí a také, co by o něm měly vědět. V úvodu projektu jsme zjišťovali, jaké vědomosti o „svém“ městě děti mají, jestli se orientují v základních prostorových představách, jestli znají svoji adresu, ale i zásady pohybu ve městě a v provozu.
Předškolákům velmi pomohly i zkušenosti z akcí, které se konaly mimo areál naší školy, z výprav za kulturou a poznáním, z aktivit na našem dopravním hřišti ve spolupráci s Městskou policií Plzeň i z projektů a činností realizovaných na základě dlouhodobých partnerských smluv s 28. základní školou Plzeň a plzeňskou zoologickou zahradou. Děti vytvořily na chodbě v mezipatře město z domů, dopravních prostředků a značek, silnic a řek. Součástí města je i poštovní schránka, kterou pravidelně vybíráme a do které mohou děti i rodiče a prarodiče házet dětem pozdravy, dopisy, pohledy, přání a jiná sdělení. Celou kompozici města dotváří dva znaky – reálný plzeňský znak se všemi symboly, které tam patří včetně barevných polí (děti znají pověsti o tom, jak a proč se který symbol do znaku města dostal i další plzeňské pověsti, o kterých jsme četli společně před odpočíváním) a také náš školní znak se symboly jednotlivých tříd i celé školy, který děti vymyslely a vytvořily z PET víček.
Celou dobu realizace projektu děti velmi baví zejména práce a hry se stavebnicemi, ze kterých staví různé dopravní prostředky, městské stavby, dráhy a silnice pro auta, technická zařízení, apod. Nejvíce a nejčastěji k tomu využívají hlavně dřevěné magnetické stavebnice, Duplo, Chevu, barevné destičky, velké barevné molitanové díly a Polikarpovu stavebnici. Variabilita těchto stavebnic umožňuje dětem rozvíjet vlastní nápady a vytvářet velké množství různých staveb a věcí.