ŠKOLNÍ ROK 2011/2012
21. září byla oficiálně předána, za účasti médií a představitelů naší městské části, dokončená realizace modernizace naší školy.
Ve čtvrtek 29.září navštívily děti ze Srdíčkové třídy druhou třídu 28. základní školy vedenou paní učitelkou Petrou Častorálovou, která pro nás připravila hodinku tvoření z odpadových surovin v rámci EKODÍLNY. Malé děti si ve spolupráci se staršími školáky vyrobily vázičku s tulipánem z přinesených jogurtových kelímků, papírů a lýka.
Na začátku října (3.10.) nás čekalo ve školce velké překvapení. Pan Vobruba ze ZOO nám přinesl ukázat živé dvouměsíční mládě pásovce štětinatého jménem Bertička. Vyprávěl mnoho zajímavostí nejen o tomto živočichovi, ale i o všech novinkách v ZOO. Přinesl nám také nové číslo časopisu Iris, kde si mohou děti se svými rodiči prohlédnout obrázky a popovídat si o nich společně.
Velká sláva se konala v úterý 4.října odpoledne na naší školní zahradě. Již od 15:00 hodin byly zpřístupněny všechny prostory naší školy rodičům, aby si mohli prohlédnout, co nového se v rámci projektu EU ROP změnilo v naší škole za poslení dva roky. Hned poté následoval program pro děti, rodiče i veřejnost, kterým byla slavnostně otevřena INDIÁNSKÁ OSADA. Zastupitelé našeho obvodu (starosta a místostarosta) a ředitelka naší školy, Zdeňka Vaňková, uvedli slavnost krátkým proslovem a přestřižením pásky. O tématickou náplň programu se postarala indiánská skupina PŠITO OYATE v čele s panem Kohoutem. Děti i rodiče si zatancovali indiánské tance a prohlédli si společně celý prostor i jednotlivé prvky osady. Součástí programu byly i aktivity na dopravním hřišti za dozoru příslušníků Městské policie. Děti si mohly vyzkoušet i atraktivní jízdu na vozítkách segway. Na závěr si všichni mohli opéct na ohni špekáčky i jiné dobroty.
Projekt EU ROP bude nadále pokračovat v různých podobách následujících 5 let ve spolupráci s 28. ZŠ, plzeňskou ZOO, indiánskou skupinou PŠITO OYATE a dalšími organizacemi.
Od začátku školního roku můžeme s dětmi využívat zrekonstruované umývárny a wc v jednotlivých třídách a nové sociální zařízení u školní tělocvičny, interaktivní tabuli v učebně a nové herní pomůcky. Původní školní zahradu doplnila nově indiánská vesnička s týpím, dřevěným totemem, koněm a kanoí.
Součástí dopravního hřiště je už i dřevěný domek na koloběžky, který v zimním období můžeme využít též na uskladnění bobů, saní a jiných zimních potřeb. Pro osvěžení v horkých letních dnech jsme získali též mlhoviště.
V pátek 11.11. jsme byli pozváni, v rámci spolupráce s 28. ZŠ, žáky 2. třídy pod vedení p. uč. Petry Častorálové na indiánskou poznávací stezku "Po stopách indiánského šamana". Po úvodním vzájemném seznámení se u tajemného totemu a vytvoření správné indiánské atmosféry se děti vydaly na cestu plnou úkolů, překvapení, zkoušek postřehu, znalostí i dovedností. Ve čtyřčlenných skupinách chodily děti od jednoho stanoviště k dalšímu a zvuk zvonečku oznamoval, kdy je čas vydat se dál. Každý úkol prověřoval znalosti dětí o přírodě, jejich důvtip i pohotovou reakci. Děti dostávaly za splnnění úkolů korálky, které byly pozdeji určeny k výrobě indiánského náhrdelníku jako trofeje dokazující úspěšné zdolání indiánské zkoušky.
Děti ze Srdíčkové třídy se v rámci tématického celku "Čas" vypravily v podvečer 16.listopadu 2011 na indiánskou zkoušku odvahy. Stezka byla pojatá jako procházka noční školní zahradou. Tu děti ve dne dobře znají, a tak si ji nyní mohly projít za tmy, jen s vlastnoručně vyrobenými lucerničkami,které si nesly v ruce. Světýlka je vedla až k týpí, kde na pergamen potvrdily, že cestu absolvovaly. Součástí akce bylo i pozorování noční oblohy a děti si, kromě nezapomenutelného zážitku, odnesly i svítící hvězdičku do svého pokoje.
Hned po našem odpoledním vánočním posezení s rodiči vyplnilo další dopoledne pozvání žáků 1. stupně 28. ZŠ na vánoční besídku do vestibulu školy. Byli jsme zvědaví na vystoupení starších dětí a těšili se na známé tváře. Se svým programem se nám postupně představily děti z jednotlivých tříd pod vedením svých učitelek. Byl to pěkný předvánoční zážitek.
Ve čtvrtek 12. ledna jsme se vypravili s dětmi, které jdou letos k zápisu, do 1. třídy 28. ZŠ. Školáci ukázali našim dětem, co už umí a co se naučili od začátku školního roku - mluvit "marťansky", sčítat a odčítat na kartičkách, hezky a nahlas číst. Naše děti na oplátku předvedly, jak umí správně pojmenovat a přiřazovat na tabuli geometrické tvary. Zkusily si i sedět v lavici a doplňovat pracovní listy ve spolupráci s o něco staršími kamarády. Na závěr si všichni vyslechly popletenou pohádku a otázkami pak paní učitelka zjistila, zda děti pozorně poslouchaly a pohádce rozuměly. Návštěva v 1. třídě byla pro děti určitě hezkým zpestřením a velkým zážitkem.
Jako každoročně proběhla i letos beseda ředitelky 28. ZŠ s rodiči našich předškoláků, kteří se tak mohli dozvědět důležité informace, které se týkají připravenosti dětí na školní docházku, školní zralosti dětí, možnosti odkladu školní docházky a schopnostech a dovednostech dětí potřebných pro úspěšný vstup do 1. třídy.
Ve školním roce 2011/2012 se zcela poprvé v naší 6. mš zrealizoval integrační proces. Do Sluníčkové třídy nastoupila Eliška s dětskou mozkovou obrnou pohybující se ve speciálním chodítku, lezením po zemi, nebo za pomoci dospělého. Do integrace se zapojila celá mateřská škola včetně provozních zaměstnanců, ostatních pedagogů i dětí z jiných tříd. S počínající nejistotou a nezkušeností se celý tým vrhnul do cílené a smysluplné práce, která byla zpočátku velmi náročná. Bylo třeba přizpůsobit prostory pohybu všech dětí, zajistit místo pro cvičení a relaxaci a uspořádat režim dne. Promyšlené přípravy a důkladná organizace ze strany učitelek i asistenta pedagoga byly nutné pro zajištění pohody a příjemné atmosféry nejen pro Elišku, ale i pro celou skupinu dětí. Děti ve skupině jsou navzájem velmi sžité a Elišku berou jako přirozenou součást kolektivu. Naprosto samozřejmě berou veškeré odlišnosti kohokoliv. Eliška se účastní veškerého dění ve školce i mimo ni za doprovodu asistenta pedagoga a s pomocí speciálně upraveného kočárku. Integrace v naší škole je novým začátkem pro všechny zúčastněné. Svědčí o tom i spokojenost Elišky i její maminky.
Také Eliška se v rámci tématického celku zapojila do specifických aktivit zaměřených na život indiánů, jejich zvyky a hodnoty.
Na přírodovědnou vycházku se naše děti vydaly v březnu. Hned na začátku je čekala pěší túra od školky ke kostelu sv. Jiří. Cestu si děti zpříjemnily písničkami, různými úkoly a indiánským pochodem. U kostela už čekal pan Makoň a po krátkém úvodu o historii kostela začaly děti hledat první stanoviště na naší vycházce. Na jednotlivých stanovištích plnily děti dané úkoly během čehož se dozvěděly mnoho zajímavého ze života živočichů a samy také odpovídaly na otázky. Po slalomu mezi lípami došly až na most nad Berounkou, kde pozorovaly vodní ptáky, kteří zimují na řece právě v těchto místech. Děti jim nadrobily staré pečivo, které jim přinesly z domova. Pan Makoň děti pochválil za výdrž, ale i za znalosti, které cestou prokázaly.
Oživením jarních příprav byla realizace praxe studentky ČZU v Plzni, která pro naše děti připravila týdení výchovně-vzdělávací prožitkový program "Probouzení jarní přírody". Děti si zahrály různé pohybové i smyslové hry s jarní tématikou. Využili jsme prostory nejen ve třídě, ale hlavně na školní zahradě a také v lobezkém parku. Děti plnily různé úkoly - pojmenovávaly jarní květiny, určovaly jejich barvy, sbíraly přírodniny a hrály na ně jako na hudební nátroje, sázely jarní květiny do záhonku na školní zahradě, který si samy připravily. Ve třídě se staraly o rostliny (i zasetou trávu) a pozorovaly klíčení semínek na vatě. Improvizovaným tancem se šátky probouzely jarní květiny a přemýšlely o tom, co všechno taková rostlinka k životu potřebuje. V lobezkém parku zdolávaly přírodní překážky, házely šiškami na cíl, přeskakovaly pařezy, sestavovaly skřítky z přírodnin a vymýšlely jim jména, lezly na stromy jako medvědi a slaňovaly příkrý kopec. Všechny tyto aktivity se dětem velmi líbily.
Jako každoročně jsme i letos oslavili Den Země formou pracovních dílen na jednotlivých třídách. Všechny děti, které přišly s rodiči, si mohly vybrat, zda si vyrobí motýlka z ubrousku, želvičku jako kasičku z kulaté krabičky od sýrů, nějakého obyvatele naší planety, nebo zvířátko složené z papíru. Někteří měli radost i z více výrobků, protože při jejich vyrábění jim zdatně sekundovali i rodiče. Mladší i starší sourozenci našich dětí se také zapojili do tvůrčí atmosféry a pro všechny to bylo příjemně prožité odpoledne.
Na jaře nás pan Vobruba překvapil a přinesl dětem ukázat živé mládě krokodýla. Děti se dozvěděly mnoho informací o něm a také některé zajímavosti. Na tyto návštěvy se děti vždy dlouho dopředu moc těší a ani tentokrát je setkání s živým zvířátkem nezklamalo.
Na konci března se na školní zahradě konala odpolední zábavně vzdělávací akce "odpoledne s dinosaury", kde si děti mohly ověřit svoje znalosti a procvičit různé dovednosti, které nějak souvisejí s životem veleještěrů. Děti vzájemně spolupracovaly, pomáhaly si a do dění se aktivně zapojili i jejich rodiče. Odměnou všem byl příjemný zážitek, přívěšek pravěké kosti a dobře propečený špekáček.
V rámci pokračování projektu ROP přišel pan Kohout z indiánské vesničky v Radčicích namalovat naše indiánské týpí k nám, na školní zahradu. děti měly celé dopoledne možnost pozorovat, jak se díky jeho malířskému umění mění bílá plachta v barevné indiánské týpí plné geometrických tvarů a ornamentů, jejichž kombinace vytvořila konečnou podobu indiánského obydlí. Velkým zážitkem pro děti bylo poté i to, jak napínal zpět už barevnou plachtu na konstrukci z dřevěných kůlů. Hned odpoledne využily děti týpí ke svým hrám a také si každé z nich mohlo vyzdobit "své vlastní týpí" na papíře ve svojí třídě.
Ozdravný pobyt dětí v Soběšicích u Sušice byl letos ve znamení "Cesty za pokladem". Děti prožily nádherných pět dní v prostředí venkova. I přes velmi proměnlivé počasí jsme většinu času strávili v přírodě, "dobyly" jsme také hrad Kašperk a nakonec našli i ten vytoužený poklad.
Další letošní výprava nás zavedla až na vodní hrad Švihov. Přivítal nás v celé své kráse. Součástí programu byla i výtvarná dílna, kde si děti z připravených dřevěných špalíčků vyrobily loutky zvířátek. Prostor nádvoří hradu přímo vyzýval k pohybovým hrám a pódia jsme využili jako improvizované místo pro svačinovou přestávku. Na prohlídce jsme se dozvěděli o historii i obyvatelích hradu a také o dřívějším způsobu života a některých pověstech. Na závěr děti pozdravily hradní strašidla a mohly si potěžkat pravé klíče od hradních místností.
Také letos jsme zamířili do Radčic, abychom si vyzkoušeli indiánské dovednosti. Děti viděly indiány, jak zacházejí s luky a šípy, jak žijí ve své osadě a jakými tanci se baví a dávají najevo svoje přátelství. Vyzkoušely si i něco z indiánského umění a vyrobily si i některé tradiční předměty, které s indiánským životem souvisí. Znovu si oživily svoje znalosti a prožily další den mezi indiány.
Za zvířátky do ZOO jsme se vypravili koncem května a provázelo nás nádherné slunečné počasí. Děti se moc těšily na známé i neznámé živočichy a také na nosálka červeného, kterého dlouhodobě sponzorujeme. Návštěva nás určitě nezklamala a děti si ve školce namalovaly zvířátka ze ZOO, tak jak si je zapamatovaly.
Historická skupina Octavius připravila program na odpolední loučení s našimi budoucími školáky. Děti si vyzkoušely středověké hudební nástroje, hry i tance. Při pasování převzaly šerpy i malé dárky a fotoalbum vzpomínek. Překvapením byl "duhový dort" a akci jsme zakončili naším oblíbeným opékáním špekáčků.
V průběhu celého školního roku jsme, kromě tradičních a celoškolkových akcí, realizovali také množství menších aktivit, které splňují cíle našeho dlouhodobého výchovně-vzdělávacího projektu "V souladu s přírodou" a jsou přirozenou součástí tématických celků na třídách. Samozřejmostí je vzájemné prolínání se projektů, integrovaných bloků i jednotlivých témat vycházejících z myšlenek celkového zaměření školy.