Strážce zahrady

Přímé sledování jarního hnízdění ptactva

Jak už zaměření vzdělávání v naší škole napovídá (ekologická mateřská škola), snažíme se u dětí vytvářet vztah k přírodě a hledáme všechny vhodné cesty a možnosti, jak dětem kontakt s přírodou zprostředkovat.

Přímé pozorování hnízdění ptáků je jedním takovým příkladem a nám se podařilo navázat spolupráci s Czech University of Life Sciences Prague - Faculty of Environmental Sciences, která realizuje projekt "ptáci online" a  zprostředkovala nám možnost pozorování ptačího života se všemi detaily, kterých si máme možnost a příležitost málokdy všimnout a pozorovat je.
          

V polovině února byla na naší zahradě instalována "chytrá" ptačí budka a uvidíme, co se bude dít dál.

Jisté ale je to, že jsme na naší zahradě zaznamenali přítomnost vzácného ptačího druhu "králíčka ohnivého", jehož hlas si můžete poslechnout a pár zajímavých informací o něm si přečíst v odkazu Hlas pro tento den. Jméno dostal králíček z latiny, neboť nosí zlatou korunku (má na hlavě žlutavá pírka - dříve se mu proto říkalo zlatohlávek).

Králíček ohnivý = Regulus ignicapillus - Malý král Ohnivý vlas

Pokračování projektu sledujte v přímém přenosu na www.ptacionline.cz. Podrobnosti o projektu si můžete přečíst zde a také článek o průběhu projektu v naší škole a možnosti pro veřejnost a ZŠ zapojit se aktivně.

Přes počáteční problematičtější rozjezd tohoto projektu jsme nakonec mohli pozorovat v přímém přenosu zázrak zrození nových životů a mnohé se o přírodě naučit. Děti i rodiče nadšeně denně pozorovali, co se právě děje nového u sýkorek, které bydlí na stromě u budovy školy jen pár metrů nad jejich hlavami. A nejen to, děti tvořily, poznávaly, dávaly si nové poznatky do souvislostí a vznikl nádherný a inspirativní fenologický deník, který je k nahlédnutí v naší škole.


Postupně se do pozorování a zpracování deníků pustili i žáci sousední základní školy a úžasné práce školáků i jejich touhu zkoumat a objevovat jsme odměnili ptačími medailemi při zahradní výstavě prací všech dětí "výstavě na plotě" na konci června.

                                    

Od července je budka prázdná a jen zcela zřídka se v ní objeví na návštěvě vrabčák. Tak uvidíme, co se bude dít dál ...

6. mateřská škola Plzeň,
Republikánská 25, příspěvková organizace
312 00 Plzeň
Tel: 378 027 911
Poslat e-mail